Виховуємо культуру дитини

Культурна поведінка людини проявляється в її конкретних справах і вчинках. У свою чергу вчинки – форми ввічливого, люб’язного ставлення до людей, поведінка в громадських місцях, за столом –визначаються знанням так званих правил поведінки. Дані правила втілюють сутність культурного поводження з людьми. Вони є тим внутрішнім мотивом, який і обумовлює характер поведінки людини у певній ситуації. Знаючи правила, людина поводиться відповідно до них.

Людина не народжується культурною. Моральні якості формуються в неї завдяки вихованню і, перш за все, вихованню в сім’ї. Домашня атмосфера, побут, взаємини батьків між собою, з близькими, знайомими та незнайомими людьми – це та ситуації, коли дитина вчиться, як поводитись. Вона сприймає приклад батьків, прислуховується до їхніх розмов. Саме з цього джерела дитина отримує необхідні їй відомості для побудови своїх майбутніх взаємин з людьми.

Різноманітні стилі виховання дітей – Розвиток дитини

Батьки мають чітко уявляти собі, які моральні та вольові якості в дитині вони хочуть виховати, і засоби, за допомогою яких необхідно здійснювати цю мету. Але складність виховання в тому, що яким би цілеспрямованим не був педагогічний вплив дорослих на дитину і навіть як би чітко сама дитина не розуміла всю важливість та необхідність тих чи інших якостей, які батькам не подобаються і об’єктивно не є цінними, формуються у дітей без соціально організованих вправ, привчання, заохочення. У чому ж річ? Педагогічна наука пояснює це тим, що та чи інша нова якість – гарна чи погана –стає надбанням особистості лише в тому випадку, коли вона збігається з прагненнями і бажаннями самої дитини. Але в будь-якому випадку, дитина має знати, я поступити в тих чи інших ситуаціях, тому під час спілкування необхідно пояснювати їй, що є добрим, а що поганим. Саме власний приклад дає можливість батькам у практичному плані показати дитині форму відповідної поведінки. У тих сім’ях, де слова батьків не розходяться з їхніми справами, зазвичай не буває різних непорозумінь і конфліктів.

Як правильно вчити дітей вирішувати конфлікти? — 7ya.vn.ua

Дуже важливо виховувати в дитини вміння долати внутрішні перепони для того, щоб вона поступово навчалася підкоряти свої бажання внутрішнього «треба». Адже життя людина в суспільстві пов’язане з постійним контролем власних бажань. І тому дитина має зрозуміти, що її інтереси, її права, які здаються такими природними, будуть стикатися з такими ж законними інтересами інших людей.

Велике значення у вихованні дитини має її власна діяльність: ігрова, трудова, навчальна, тощо. Так, уже в грі дитина навчається моральних норма поведінки. Граючи з дітьми, вона узгоджує свої дії з дітьми друзів, привчається стримувати свої бажання, підкоряти їх правилам гри. Одночасно малюк навчається і формам взаємовідносин з оточуючими людьми. Здійснюючи процес виховання, важливо не забувати про те, що кожний віковий період у розвитку дитини вимагає особливого підходу і що без урахування вікових можливостей малюка неможливо досягнути успіхів у його вихованні!

Джерело: “Сім’я – берегиня здоров’я дитини” (Л. Лохвицька; Т. Андрющенко)

Поділитися прочитаним: