Вчимося читати. Важливий етап у житті Вашого малюка 📚

print

Світ книжок, казок, оповідань відкривається дітям через букви, тож батьки намагаються прищепити дитині навички читання ще у ранньому дитинстві. Проте, педагоги та педіатри запевняють, що поспішати не варто,  цьому передує ряд причин психологічних та фізіологічних. Щоб зробити цей процес правильним виокремемо етапи за якими варто проводити навчання.

І Етап

Розвиток зацікавлення до книжок

Долучати дитину до світу книжок можна ще з раннього дитинства. Діти від 2 до 3 років життя гарно сприймають щось нове, у тому числі й книжки. Для того щоб зацікавити нею, потрібно правильно її обрати. Оскільки в такому віці  дитина сприймає навколишнє середовище усіма органами чуттів, потрібно щоб книжка була відповідною. Це може бути книжка іграшка, яку можна узяти у руки, «посмакувати», розкласти і скласти, яка не міститиме багато об’єктів, але буде яскравою. Не обов’язково в ній має бути текст чи букви, вони можуть замінюватися малюнками, наприклад, тварин. Дитина вивчатиме не лише їхній зовнішній вигляд, а й звуки, що вони видають.

Ці перші кроки зацікавлення дуже важливі для майбутнього розвитку навичок читання.

ІІ Етап

Ознайомлення із абеткою

Цей етап передбачає роботу із дітьми на 4-5 році життя. Проте варто звернути увагу на фізіологічну готовність дитини до навчання, адже одні малюки у такому віці можуть з легкістю запам’ятати букви, іншим же дається це важко. Тривожитися з цього приводу не варто, адже кожна дитина особлива, і організм у кожного унікальний. Якщо ви бачите, що дитина може вільно висловлювати сої думки і будувати розповідь, орієнтується у просторі ( праворуч; ліворуч; вгору; вниз), чітко розуміє звуки і може їх розрізняти у словах, не має логопедичних проблем, можете сміливо приступати до вивчення букв.

Педагоги радять починати ознайомлення спершу із голосними літерами. А – буква, з якої починається абетка. З неї починаються й знайомі для дитини слова: акула, апельсин, ананас, тощо. Але тут треба дотримуватися одного правила: асоціативний ряд щодо будь-якої літери дитина повинна сформувати сама. Голосні букви можна також наспівувати. Це допоможе також розвинути мовний апарат.

Пісенька,що допоможе у вивченні букв.

Після вивчення голосних переходьте до ознайомлення з приголосними. Важливо вивчати букви не за назвою в абетці, а за звуками, які вони позначають: не «ен», а «н»; не «бе», а «б» тощо. У приголосних також є своя система для вивчення. Дитині краще почати з літер «м», «н», «л», «д», адже їх простіше  вимовляти. Згодом переходьте до свистячих і шиплячих «с», «ш», «щ», а також поряд з ними «р».

Не забувайте, що літерами також треба зацікавити дитину, одним малюнком у абетці не обійдешся. Підготуйте м’які літери, кубики з написами, пластилін. Вивчення має охоплювати кілька пізнавальних процесів. Важливо повторювати вивчене впродовж дня. Малюйте вивчену букву крейдою на бруківці, шукайте у назвах магазинів, вивісках, навіть на дорожніх вказівниках.

Не намагайтеся займатися з дитиною в посиленому режимі. У такому віці людина може сприймати інформацію впродовж 15-20 хвилин.

Ш Етап

Перші склади та слова.

Перші склади краще формувати з голосних літер: ау, уа, іа.

Потім переходьте до конструкції приголосна + голосна: ма, мо, му, ме, мі, ла, ло, лу.

Ці перші склади можуть слугувати словами простих пісеньок та віршиків. Співайте та читайте їх разом із дошколяриком, така командна робота принесе гарний результат.

Зі складів можна відразу формувати найпростіші двоскладові слова з однакових складів: ма-ма; ба-ба; ля-ля.

Після цього переходьте до двоскладових слів, що формуються з різних складів: ри-ба, та-то, ка-ша.

Тепер ускладніть завдання та намагайтеся скласти цілі короткі слова з трьох літер: кит, рот, мак, сад.

Для цього етапу можна використовувати кубики із літерами чи спеціальні книжечки у формі маленьких перекидних календариків (їх можна придбати або виготовити самостійно).

IV Етап

Словосполучення

Після практики поєднання складів, можна перейти до наступного етапу – поєднання простих слів. Можна разом складати просі речення: ма-ма і я; ми ї-мо ка-шу; тут де-ре-во; кит у мо-рі.

Після того як дитина прочитає усе поскладово, попросіть повторити речення цілісно. З першого разу може не вдатися, але з другого чи третього обов’язково все вийде.

Не намагайтеся зробити усе й одразу, використовуйте ігрові методи, навіть кидаючи м’яч один до одного, можна вчитися складати слова та речення, формувати думку, розвивати творче мислення. Якщо дитина починає читати свої перші книжки не заставляйте це робити довго, адже у віці до 5-ти, 6-ти років у дитини формується зорове сприйняття. Перенавантаження може призвести до короткозорості уже в ранньому віці. Читання не має тривати більше наж 15 хвилин.

Видавництво «Мандрівець» підготувало для дітей старшого дошкільного віку та учнів молодшої школи цікаві книжечки з нової серії «Малюнкове читання». Їхня особливість у тому, що деякі слова у тексті замінені на зображення. Це полегшує роботу дитини, а також розвиває логічне та творче мислення.