Те, що ви могли не знати про великого Кобзаря

print

9 березня – День народження Тараса Шевченка. Про українського художника, письменника, поета, гравера, громадського й політичного діяча написано чимало книжок. Його творчість досліджували науковці багатьох країн, а прізвище є відомим всім українцям. У день народження Тараса Шевченка ми дібрали цікаві факти з історії митця.

  1. Шевченко у космосі

У 1973 –1975 роках автоматична станція «Марінер-10» кілька разів пролітала поблизу Меркурія й зробила його перші світлини з близької відстані. У ході досліджень було виявлено, що поверхню планети вкривають кратери, тож за правилами Міжнародного астрономічного союзу їх треба було назвати. Вирішили це зробити в честь відомих письменників, художників, музикантів та поетів. Один із 300 кратерів Меркурія назвали «Шевченко», його діаметр 137 км. Із упевненістю можна сказати, що митець підкорив не лише Землю, але й космос.

  1. Шевченко на банкнотах

За життя Тарас Шевченко був у не найкращому фінансовому становищі, тож навіть  подумати не міг, що його портрети опиняться на грошах. Перше зображення митця з’явилося на монеті номіналом 1 рубль – на грошах Радянського Союзу. Монета виготовлена з мідно-нікельового сплаву. На грошах незалежної України зображення Тараса Шевченка вперше з’явилося у 1995 році – на купюрах номіналом мільйон купоно-карбованців.

12 березня 1997 року Національний Банк України випустив 200-гривневу золоту монету з портретом Тараса Шевченка. Монета переливається усіма кольорами веселки. Її колекційна вартість понад 7 тис. гривень. Для того, щоб гроші зі зображенням українського гравера стали доступними для кожного, його портрет є на 100-гривневих купюрах.

Портрети Тараса Шевченка прикрашають не лише українські гроші, а й придністровські.  Спершу була введена банкнота номіналом 50 тис. рублів, але згодом була проведена деномінація, тож дизайн було змінено. Так на банкноті номіналом 50 рублів з’явився портрет Тараса Шевченка. Купюра була зеленого кольору. Тому Шевченко є і на «зелених».

  1. Шевченко у Світі

На честь Великого Кобзаря названо 196 населених пунктів, зокрема  в Україні – 164. У Казахстані його іменем назвали Форт-Шевченка, з 1964 по 1991 роки місто Актау мало назву Шевченко. Також назву Шевченко носять 3 села, 4 селища і 8 хуторів в Адигеї, Башкортостані, Краснодарському краї та у8 областях Російської Федерації, а також село у Рибницькому районі Придністров’я.

Крім того, на честь Шевченка названі морська затока в Аральському морі та вершина висотою 4 200 м на північному схилі Великого Кавказу, в Боковому хребті. Це ім’я дали їй українські альпіністи, які вперше зійшли на цю вершину Кавказу у 1939 році.

  1. Шевченко у мистецтві

Український майстер мініатюри Микола Сядристий створив найменший у світі «Кобзар» із портретом Тараса Григоровича. Розмір книжечки становить трішки більше, ніж половина квадратного міліметра, що приблизно відповідає половині макового зернятка. половинки макового зернятка. Сторінки «Кобзаря» настільки тонкі, що їх можна перегортати лише кінчиком загостреної волосинки, а палітурка зроблена із пелюсточки базсмертника. Зшито цю книжечку павутинкою.

  1. Шевченко у камені

У кожному місті місто нашої країни є пам’ятники великому Кобзареві. Це й не дивно, адже на території України їх налічується аж 1256, а ще сотні – у містах різних країн світу. Загалом налічується 1384 пам’ятників й тому Тарас Шевченко посідає друге місце за кількістю монументів одній особі. На першому місці – Ісус Христос.

Пам’ятник у Римі
Пам’ятник у Вашингтоні
Пам’ятник у Києві

Життя Тараса Шевченка було не з легких, але він приніс світові таку мистецьку спадщину, що його знають у всіх куточках світу. Тому тепер великий Кобзар є усюди, навіть у космосі.

Тому обов’язок кожного українця – мати у своїй домівці «Кобзар», читати його і пишатися видатною постаттю, генієм Тарасом Шевченком.