Про що можуть розповісти дитячі малюнки

Від моменту, коли дитина вперше вчиться тримати олівець та водити ним по білому аркуші, стінах чи важливих документах, які опинилися у невдалому місці у невдалий час, розпочинається нова сторінка в історії розвитку малюка. З допомогою ручок, фломастерів, олівців дитина відображає свій внутрішній стан, свої емоції, ставлення до навколишніх навіть не усвідомлюючи цього. Батькам часто хочеться дізнатися, яке значення має та чи та «маляка» у виконанні малюка.

Читання малюнків – це ціла наука у психології, тому батькам не варто намагатися шукати надто глибоких проблем у «чорному квадраті» маленького Малевича, а при підозрах звернутися до вузького спеціаліста, який зробить це правильно. У практиці дитячих психологів відомі випадки, коли фахівцям вдавалося виявити проблеми зі здоров’ям, які проявлялися у дитини в майбутньому. Так, в одній школі у Штатах психологиня зауважила, що малюнки одного з учнів повторюються й відображають один зміст. Вона дослідила творчі доробки хлопчика й виявила діагноз, який згодом підтвердили лікарі.

Розвиток дитячих малюнків має кілька стадій:

Каракулі.

На цьому етапі дитина малює штрихи чи риски різного розміру.. Здавалося б, що вони позбавлені будь-якого змістового наповнення, але інколи діти створюють те, що називають «випадковим реалізмом». Це означає, що коли малюк закінчить свій шедевр, ви зможете розгледіти у ньому певні форми.

Передсхематичне зображення.

Це етап, підчас якого дитина відображає те, що бачить на власні очі: людей, будинки, машини, тварини, квіти, тощо. Можливо у них складно розгледіти реалістичні елементи, але згодом уміння удосконалюються. Діти починають доповнювати їх своїми елементами. До прикладу, домальовують квіти перед будинком або ж одяг на людях.

Схематичні малюнки

На цій стадії малюнки дітей уже відображають певну історію. Об’єкти, що зображені, все ж іще можуть бути не цілком реалістичними, але побудовані на асоціаціях. Також діти доповнюють їх символами та словами. Попри недосконалість навичок ці малюнки відображають точку зору дитини та перспективу.

На що варто звертати увагу батькам

Кольори

Варто звернути увагу на те, які кольори домінують у малюнках дитини, адже це найважливіший показник емоційного стану малюка.

  • Червоний колір каже про емоційну напруженість та роздратованість дитини.
  • Чорний може вказувати на наявність прихованої депресії.
  • Синій – ознака спокою та впевненості у собі.
  • Зелений – відчуття надійності й безпеки.
  • Жовтий – свідчить про гарний настрій, позитивні емоції.
  • Рожевий – ніжність, чуйність.
  • Сірий – пригніченість, тривожність, очікування чогось небезпечного.

Панікувати завчасно не потрібно, якщо ви зауважили закономірність використання, до прикладу, лише сірого кольору або ж гаму темних кольорів. Тут важливо, щоб дитина мала вибір. Олівці часто ламаються, а фломастери губляться, тому в малюка залишається кілька кольорів, які він може використати. У такому випадку не варто бити на сполох. Ще один важливий нюанс: хлопчики часто використовують відтінки синього, сірого, блакитного, зеленого кольорів, а дівчатка навпаки: червоний, рожевий, жовтий. Це кольори, нав’язані суспільством, мовляв рожевий лише для дівчаток, а блакитний  – для хлопчиків.

Зміст

Уже було згадано про те, що потрібно звертати увагу на зміст малюнка, але найкраще це зробити разом із дитиною. Попросіть розповісти вам про те, що і де зображено, й не намагайтеся мізкувати самотужки, адже можете зробити хибні висновки.

Діти найчастіше малюють будинки, людей, автомобілі, тварин, сонечко. Якщо більшість малюнків – пейзажі без живих істот, то це може свідчити про замкненість дитини, недостатність уваги чи спілкування. Якщо дитина малює страшні неприємні об’єкти, то варто звернути увагу на емоційний стан дитини, адже такі малюнки свідчать про тривожність і відчуття небезпеки.

Розмір зображення

Нормою вважається, коли головний об’єкт малюнка займає дві третини аркуша. Якщо об’єкт надто великий або ж узагалі не поміщається на аркуші, то це свідчить про стресовий або стривожений стан. Такі малюнки характерні для гіперактивних та імпульсивних дітей. Надто маленькі об’єкти свідчать про занижену самооцінку.

Натиск на олівець

Натиск на інструмент малювання є важливим показником психомоторного тонусу дитини. Так, слабкий натиск свідчить про боязкість та пасивність. Якщо лінії весь час стираються – це вказує на емоційну нестійкість, відчуття тривоги. Жирні контури, від яких рветься папір, можуть говорити про напруженість, агресивність, конфліктність і збуджений стан.

Малюнок сім’ї

Якщо ви попросите у дитини намалювати сім’ю, то зможете дізнатися ще кілька цікавих фактів.

– Хто найвищий на малюнку – той найавторитетніший у сім’ї.

-Найміцніші у малюка стосунки із тим –кого він  намалював найближче до себе.

-Якщо дитина не зображує себе на сімейному «портреті», то це означає, що він (вона) не відчуває себе частиною цієї сім’ї.

Як ми уже писали, вивчення малюнків, тим більше дитячих, це ціла наука. Тому не варто намагатися відкопати глибокі смисли у зображеннях малюків. Ви можете лише звернути увагу та намагатися допомогти своїй дитині стати трішки щасливішою, потрібнішою, впевненішою. Не робіть поспішних висновків, адже вони можуть бути хибними.  Зверніться ліпше до фахівця, який під час комплексного дослідження зможе зробити об’єктивні висновки та надати правильні поради.

А ще пам’ятайте, що малювання розвиває у дитини творче мислення і є важливим етапом розвитку. Сприяйте цьому процесові, забезпечте малюка необхідними інструментами і хто знає, можливо, у вашому домі росте майбутній митець.

Поділитися прочитаним: