Як дізнатися, чи ВИГОРАЄТЕ ви на роботі?

Під терміном «професійне вигорання» фахівці Американської асоціації психологів називають тривалий період часу, коли хтось відчуває втому та відсутність інтересу до навколишнього, що призводить до зниження продуктивності праці».

Найпоширенішим наслідком надмірної роботи є професійне вигорання. Особливо це стосується людей, які отримують емоційне перевантаження впродовж робочого дня. З часом організм не може справлятися з отриманим стресом, адже для цього бракує ресурсів.

Професійне вигорання має такі ознаки:

Негативні емоції

Саме вони можуть нав’язливо супроводжувати вас упродовж робочого дня. Звісно, що людині притаманний увесь спектр емоцій, але в цьому разі ви будете незадоволені своєю працею, вона, на вашу думку, не матиме сенсу і слово «робота» вже викликатиме лише негативні емоції. Також на цій стадії наявна емоція неприязні до своїх колег, відсутнє співпереживання до чужих проблем тощо.

Виснаження

Яскравою ознакою вигорання є постійне відчуття втоми. Виснаження може бути фізичним, емоційним та психічним. Якщо ви навіть після тривалої відпустки відчуваєте втому, то це «дзвіночок», що час змінити свою професійну діяльність. Адже наслідки можуть бути вкрай негативними.

Поява залежностей

У проявах професійного вигорання людина стає байдужою до себе, до свого зовнішнього вигляду і здоров’я. У неї з’являється залежність. Часто люди вживають алкоголь увечері, так би мовити «для зняття стресу», випалюють велику кількість цигарок упродовж робочого дня, зловживають шкідливою їжею або солодощами, п’ють заспокійливе. Ці шкідливі звички переростають у глибоку залежність, яка руйнує здоров’я і з якої важко вийти.

Проблеми зі здоров’ям

З часом професійне вигорання може відбитися на здоров’ї. Люди, які довго перебувають у такому стані, страждають на серцево-судинні захворювання, ожиріння, депресію та порушення травлення.

Відчуття байдужості

Людина в такому стані перестає переживати за майбутнє. Їй не цікаво, що буде далі з роботою, як працюють її співробітники і чи ефективною є їхня праця. Вона намагається абстрагуватися від усіх, через що часто виникають конфліктні ситуації.

Як упоратись із професійним вигоранням?

Ситуацію із професійним вигоранням рідко коли можна вирішити однією відпусткою, адже після неї ви повертаєтеся назад на місце роботи і в ту ж атмосферу. Потрібно вирішувати «стосунки» з роботою лише на роботі. Наприклад, складіть для себе графік, який відповідатиме вашим можливостям. Залишайте роботу на роботі, а не тягніть її додому. Так,  ваш час постійно проходить у професійній діяльності й це мало б  підвищити ваш професійний рівень, але така практика зазвичай є негативною.

Не вирішуйте робочих питань удома, не відповідайте на телефонні дзвінки і т.д. Залиште час для себе і своєї сім’ї. Організуйте собі вихідні. Ви можете піти в кіно, вибратися на природу або ж просто полежати довше в ліжку. Дозвольте собі відпочивати.

Часто психологи радять завести собі домашню тваринку. Звісно, вони вимагають догляду, але на психологічному рівні контакт з домашнім улюбленцем тваринкою емоційно розвантажує людину, змушує забути про щоденні турботи.

Якщо жоден із цих методів не є ефективним, то вам краще залишити таке місце роботи. Змініть його або ж свою професійну діяльність. Займіться такою роботою, яка приносила б вам задоволення і не доводила до професійного вигорання.

Поділитися прочитаним: