Особистий щоденник  – психолог на щодень

Що у вас асоціюється зі словом «щоденник»? Можливо, школа? Чи записники, в які колись занотовували свої секрети?

Упродовж століть люди, здебільшого жінки, вели свої таємні записники, у яких описували своє життя, свої переживання, радощі, думки, яким «виливали свою душу». Ще здавна до них зверталися «Любий щоденнику…» Саме про них хочемо поговорити, про їхню важливу роль у житті людей.

Найчастіше ми звертаємося до щоденника, коли в голові назбиралося море думок і їх потрібно комусь розповісти або виписати на папері. Хтось вважає, що це лише дівочі забавки, але недооцінювати такий терапевтичний прийом не можна. Мало хто знає, але щоденник може стати вашим «настільним» психологом.

У 50-ті роки минулого соліття Айра Прогофф, учень Карла Густава, поставив собі за мету винайти такий психологічний прийом, що був би ефективним і не вимагав великої затрати коштів. Найважливішим в його задумці було те, що кожен охочий міг би ним скористатися без обов’язкової присутності спеціаліста. Тоді й А. Прогофф винайшов структуровану методику ведення щоденник. Це могло стати у пригоді людям, які страждають від браку уваги, спокійним, інтровертам, замкнутим у собі.

Річ у тім, що всі люди можуть заповнювати щоденники, але не всі щоденники можуть допомогти людям. Якщо записи структуризувати, вони зможуть виконувати відображальну функцію навколишніх процесів для можливості подальшого їх опрацювання. Так, людина методом аналізу зможете розібратися зі своїми цінностями та провідними принципами у житті.

Структура

Для того щоб почати вести щоденник, ви можете придбати вже готовий його макет. Видавництво «Мандрівець» попіклувалося про це, й тому на сайті ви можете обрати собі той варіант щоденника, що вам до вподоби. Деякі люди віддають перевагу щоденникам ручної роботи. Якщо ви вирішили самостійно його створити, ось вам кілька порад.

  • Найкраще використовувати основу, скріплену кільцями, це можна зробити самостійно. Ви зможете легко дадавати сторінки або ж забирати їх.
  • Поділіть основу на чотири частини.
  • Перша називатиметься «Життєвий час». Сюди можна записувати ваші життєві події, так як це робиться у звичайному щоденнику.
  • Наступна – «Діалоги». На цих сторінках ви можете поговорити із тими, з ким би вам хотілося мати розмову – з собою, з вашим тілом, з президентом , мамою або будь-ким іншим.
  • Третя частина «Сни» для тих, хто любить пофантазувати й часто бачить сновидіння. Як ви зрозуміли сюди можна записувати сни, стежити за їхніми сюжетами та зіставляти з реальним життям.
  • Останній матиме назву «Позаособистісні смисли». У ньому ви записуватимете свої діалоги з суспільством, а також із власним альтер-еґо.

Час ведення щоденника

Деякі вважають, що щоденник потрібно заповнювати щодня. Звісно, це можна робити, але з часом ваш записник перетвориться на збір непотрібних слів й викликатимете відчуття обов’язку.

Перед тим, як сідати за заповнення щоденника, треба закінчити всі термінові справи, щоб вони вас не відволікали та розслабитися. Для атмосфери можна заварити ароматного чаю. Варто залишитися наодинці зі своїми думками, добре осмислити те, що ви хочете написати.

Якщо ви не знаєте, з чого почати, або ж вас турбує безліч нав’язливих думок й абстрагуватися від них не можливо, почніть свої записи із «100 фактів про мене» чи «що мене турбує сьогодні». Не намагайтеся обманути себе, будьте відвертими перед собою. Відповідайте чесно на запитання: «Хто я?» ; «Що я зараз відчуваю?»; «Що мене робить щасливою(им), а що нещасною(им)?». Головне, щоб вам було комфортно та ви відчували результат – спокій, аналіз чи розв’язання проблем. Але в жодному разі не продовжуйте писати, якщо відчуваєте сильну тривогу і не можете заспокоїтися під час або після написання.

Наші проблеми у нашому мовчанні

Наші проблеми лише поглиблюються, якщо не говорити про них навіть самим собі.  Звісно, що щоденник не зможе вам замінити справжнього психоаналітика й, маючи глибокі проблеми, варто звернутися до спеціаліста. Якщо ви хочете про щось розповісти вашому щоденнику, то зробіть це. Тоді долати неприємності буде простіше. Крім того, перечитуючи щоденник, можна знайти, наприклад, причину свого поганого настрою чи постійної втоми. У будь-якому разі такий «кишеньковий» психоаналітик точно не стане на заваді у вашому житті.

За матеріалами bookmal

Поділитися прочитаним: